środa, 25 sierpnia 2010

Przyrzeczenia, czy samowola?

Ślub wykorzystany, w reklamie Play, do tego, aby powiedzieć, że bez przyrzeczeń można żyć, a dzięki temu rozwija się najlepiej na rynku telefonii komórkowej. Wszyscy oglądający reklamy playa nie zdziwią się tego rodzaju wybiegiem, bowiem od lat marketing tej firmy jest paskudny, reklamujący samowolę.

Przyrzeczenia, ślub na pewno nie są zbyt popularne w mentalności współczesnej młodzieży, a reklama idzie zwykle po linii ludzkich upodobań, po to, aby na końcu te upodobania wzmacniać. Dlatego warto zastanowić się, czy przyrzeczenia są jeszcze ważne.

Według Encyklopedii PWN: ślub to "oficjalny akt zawarcia małżeństwa wobec przedstawiciela administracji państw. (ś. cywilny) bądź duchownego (ś. kościelny)". W ten sposób zdefiniowane słowo "ślub" nie pozwala nam zrozumieć dlaczego Pan Wołodyjowski ginie wysadzony w Kamieńcu. Przecież nie z powodu zawarcia małżeństwa z Baśką, a raczej z powodu osobnego ślubowania, któe złożył publicznie razem z Ketlingiem, że nie opuści i nie podda twierdzy. Czyżby dzisiaj nie można już było złożyć żadnych ślubów poza małżeńskimi...?

Przy rzeczonym, a więc wypowiedzianym "słowie" rozpoczyna się przyrzeczenie. Słowo określa treść przyrzeczenia, ale jednocześnie trzeba je wypowiedzieć. W ten sposób przyrzeczenie wpisuje się w życie wyrażone w języku, którym komunikujemy się z drugą osobą. Przyrzec komuś coś, to właśnie przyrzeczenie. Czy można żyć bez zaufania do rzeczonego słowa? Wiele razy czuję jak w różnych rozmowach rozmówcy wymuszają na mnie jakieś obietnice wyrażone w słowach. Obiecać komuś coś, to jednak nie to samo, co przyrzec komuś coś. Czym innym też jest przyrzec coś człowiekowi, a czym innym przyrzec coś Bogu.

Ślub jest związany ze starosłowiańskim "lubow". "Ślub" więc jest związany z miłością. Wyraża zdecydowanie na stałość i wierność w miłości. Skoro dzisiaj preferuje się samowolę, to czy jest miejsce na stałość i wierność? Czy jest wolnością zdecydować się na stałość i wierność? A miłość czy może wyrażać się w ślubowaniu?

Przyrzeczenie i ślubowanie, to dwa skrzydła w szkole wierności i stałości wobec dobra i prawdy.

1 komentarz:

Pianticella pisze...

Ja już napisałam do Stowarzyszenia Twoja Sprawa...
Wczoraj tę reklamę usłyszałam w Radiu Zet
bulwersująca!