“Franciszkanie Świeccy mają potrzebę i obowiązek odkrycia swojej tożsamości jako Zakonu i powini działać ze świadomością, że mają tę samą wagę w Rodzinie Franciszkańskiej, a nie członkowie bierni”. O tym mówiła 16 listopada Minister generalny siostra Encarnación del Pozo do 110 uczestników 12. Kapituły Generalnej FZŚ. Kapituła była celebrowana w Budapeszcie na Węgrzech od 15 listopada do 22 listopada 2008.
“Ośmiele się twierdzić, że w tym momencie historycznym, FZŚ czuje się bardziej odpowiedzialny wobec innych członków Rodziny i odgrywa rolę jednoczącą (jedynego unifikatora) dzięki naszej Regule, twierdzi minister generalna FZŚ. Nic bardziej korzystnego w tych relacjach z innymi członkami Rodziny gotowej celebrować 800 lat od narodzenia charyzmatu franciszkańskiego. FZŚ nie może wlec się z tyłu innych członków naszej Rodziny, ale powinien zająć swoje własne miejsce w wydarzeniach Rodziny. Jestem przekonana, że zarówno Pierwszy jak i Drugi i Trzeci Zakon Regularny potrzebują na wszystkich poziomach tego poznania, które możemy im ofiarować jako osoby całkowicie zanurzone w sytuacje życia codziennegow problemy zwsiązane z pracą, rodziną, polityką, wychowaniem i nauką bez wyłączenia sytuacji skrajnego ubóstwa i wszystkich typów biedy”.
Zadania na nowe sześćlecie:
- pogłębienie procesu formacji
- intensyfikowanie i ożywianie wspólnot lokalnych, gdzi istnieje życie Zakonu i rozwijają się powołania
- wzmocnienie sensu misji w świecie
- rozpoznawać różne sposoby życia we Franciszkańskim Zakonie Świeckich jak np. grupy rodzin, młode małżeństwa i grupy zaangażowane w MF
- popieranie powołania do świętości poprzez wspólnoty, które czynią się domem dla tych, którzy na serio traktując swój chrzest, chcą stawać się świętymi.
Panorama demograficzna FZŚ: FZŚ istnieje w 110 krajach; członków aktywnych jest około 400 000; Wszyscy należą do 65 ustanowionych Wspólnot Narodowych, 42 powstające i 3 tereny gdzie powstają pierwsze kanoniczne wspónoty lokalne. MF jest obecna i zorganizowana w 64 krajach.
Świat zachodni, szczególnie Europa, ciągle się redukuje lub ma stałą liczbę członków, ale w krajach Trzeciego Świata włączając w to Amerykę Łacińską, Afrykę, Azję i narody słowiańskie, następuje rozkwit powołań.
FZŚ kontynuuje „projekt Chiny”, który zakłada pomoc w szerzeniu charyzmatu franciszkańskiego 7000 franciszkanów świeckich zorganizowanych w 120 wspólnotach odkrytych w Chinach. Drugim projektem, który wspiera to współpraca z Franciscan International, które jest głosem Franciszkanów na forum Narodów Zjednoczonych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz